Вчера световният съвет по моторни спортове одобри новите технически правила за световния рали шампионат (WRC), които според тях ще гарантират динамично и гъвкаво бъдеще за спорта.
След продължителни консултации с всички заинтересовани страни в WRC, правилата, известни като WRC27, бяха предложени и приети от комисията по рали на ФИА, която включва представители на всички настоящи производители, промоутъра на шампионата и представител на състезателите. Тези правила ще влязат в сила от сезон 2027 и ще продължат десет години, като осигурят стабилност за производителите и отборите да инвестират и развиват спорта.
Стил и същност
Според ФИА гъвкавостта е ключова за техническото бъдеще на WRC. Във време, когато автомобилната индустрия е по-разнообразна и динамична от всякога, концепцията за защитната клетка от сегашното поколение Rally1 коли е усъвършенствана в универсален дизайн, който ще намали сложността и разходите.
Това ще позволи каросерията на почти всяка серийна кола да бъде приспособена към клетката, което означава, че от 2027 г. хечбеци ще могат да се състезават наред с седани, SUV и дори уникални рали концепции.
„Тези правила поставят основите за едно вълнуващо бъдеще, което комбинира стил и устойчивост с възможностите за различни типове автомобили да се състезават на най-високо ниво“, коментира президентът на ФИА, Мохамед Бен Сулайем.
Вградени мерки за намаляване на разходите
От ФИА смятат, че контролът на разходите е основен приоритет за участниците в WRC. Затова разходите за колите през 2027 г. ще бъдат ограничени до 345 хиляди евро – над 50% по-малко в сравнение с настоящата формула. Тази икономия ще се постигне чрез спецификации на компонентите, а не чрез директни финансови ограничения. Освен това някои технически елементи ще бъдат проектирани така, че да издържат по-дълго по време на състезанията.
Намаляването на разходите няма да е само за самите коли. Оперативните разходи за отборите също ще спаднат благодарение на ограничаването на персонала, намаляването на транспортните разходи и увеличената свързаност на данните, която ще позволи дистанционно инженерно обслужване. „Тази значителна стъпка за намаляване на разходите е важна не само за запазването на настоящите производители в шампионата, но и за привличането на нови“, отбеляза спортният директор на WRC, Петер Тул.
Задвижванията на бъдещето
От ФИА твърдят, че новите правила не само осигуряват гъвкавост по отношение на каросериите, но и по отношение на задвижванията. WRC е един от пионерите в използването на устойчиви горива, като това стана задължително още през 2022 г. С правилата за 2027 г. ще има свобода за избор между двигатели с вътрешно горене, захранвани с устойчиви горива, хибридни задвижвания или напълно електрически решения. От ФИА целят първоначално да се използват двигатели с вътрешно горене, а в бъдеще да се въведат хибридни и електрически технологии.
„Автомобилната индустрия се променя бързо, но WRC ще остане в челните редици на технологиите, като същевременно запази фокуса си върху екологичната устойчивост“, сподели президентът на Комисията по рали на ФИА, Пернила Солберг.
Сътрудничество с други шампионати
Приетите правила също така създават основа за сътрудничество между световния рали шампионат и Световния рали крос шампионат. Това може да позволи на производителите или отборите да участват и в двете серии, използвайки различни задвижвания, съобразени със спецификата на всеки шампионат. В комбинация с програмата на ФИА за насърчаване на младите таланти в офроуд състезанията, новите правила ще гарантират едно по-динамично и достъпно бъдеще за рали спорта.
„Тези правила ще насърчат нови участия и ще направят WRC по-достъпен за независими отбори, като същевременно ще позволят на производителите да останат актуални в променящия се автомобилен свят“, разясни Петер Солберг.
„Новите регулации ще дадат възможност за повече млади пилоти да влязат на сцената, което е от съществено значение за бъдещето на спорта“, подчерта Малкълм Уилсън, управляващ директор на M-Sport Ford WRT.
Spelling error report
The following text will be sent to our editors: