По време на съботните етапи в рали „Япония“ възникна неочакван и потенциално опасен инцидент, когато 12-ият специален етап на състезанието беше отменен заради появата на неоторизиран автомобил на трасето. Шест състезателни екипажа успяха да стартират в етапа „Ена 1“, последният от сутрешните минавания, но Елфин Еванс беше спрян на стартовата линия, след като пред него се появи цивилен микробус.
Камерите заснеха микробуса, който беше застанал на пътя пред колата на Еванс, нещо, което пилотът определи като „изненада“. Въпреки това, той и неговият навигатор Скот Мартин похвалиха маршалите за бързата им реакция.
„Те се справиха възможно най-добре в тази ситуация. Никой не очакваше това, разбира се,“ коментира Еванс пред DirtFish. Мартин добави: „Маршалите явно получиха информация. Виждаше се известно движение, а после видяхме микробус да се приближава към стартовата линия. Всичко беше добре координирано, но за съжаление не успяхме да преминем етапа.“
Водачът в състезанието, От Танак, който трябваше да стартира след Еванс, също изрази разочарованието си: „Такова нещо се е случвало преди, за съжаление. Това може да има сериозни последици.“
Инциденти с неоторизирани превозни средства по трасето не са новост за рали „Япония“. ФИА и промоутъра излязоха с изявление, в което се посочва, че етапът е спрян поради съображения за безопасност. След като седмият състезателен автомобил е бил на път да стартира, микробусът е навлязъл и блокирал трасето. Всички състезатели са били пренасочени по алтернативен маршрут към следващия регрупинг, а местните власти са започнали разследване.
Андрю Уитли, директор на ФИА за автомобилни спортове по пътищата, изрази изненадата си от случилото се и предупреди, че ще има последствия за организаторите на рали „Япония“ след този инцидент. Това е вторият подобен случай за последните три години, когато цивилен автомобил попада на трасето.
Полицията ескортира микробуса извън етапа, след като той се движеше в обратната посока към старта точно преди Еванс да стартира.
„Първото нещо, което трябва да направим, е да разберем точно какво се е случило,“ коментира Уитли. „Трябва да установим как е станало и как можем да предотвратим подобен случай в бъдеще. Първоначалният доклад сочи, че ситуацията е подобна на тази отпреди две години, но не е същата.“
Запитан дали ще има последствия след този втори инцидент от завръщането на Япония в WRC през 2022 г., Уитли отговори: „Да, със сигурност. Миналата година имаше жълт картон (предупреждение), а системата за жълт картон съществува, за да се уверим, че правилните хора и умения са на мястото си.“
Въпреки че това състезание не се провежда под предупреждение, Уитли отбеляза, че вероятно през 2025 г. Япония отново ще бъде под такъв статут.
„Не мога да кажа със сигурност дали ще се върнем към жълтия картон, тъй като разследването още не е завършило, но има голяма вероятност да тръгнем в тази посока. Връзката ни с организаторите е добра, те направиха много за решаване на проблема, затова е учудващо, че този път отново се случи нещо подобно.“
Доклад за правописна грешка
Следният текст ще бъде изпратен до нашите редактори: