По време на настоящия уикенд от рали „Латвия“ пилотите от световния рали шампионат имаха възможност да тестват за пръв път нововъведението в ралитата наречено виртуален шикан.
Какво обаче е виртуален шикан? Виртуалния шикан представлява алтернатива на добре познатите физически шикани създадени с гуми или сламени бали. На практика това представлява маркирана в пътната книга зона в която екипажа е задължен да премине със скорост до 60 километра в час. В шейкдауна в Латвия тази зона бе с дължина от 200 метра и бе разположена на права след скок.
Зоната се маркира физически с табели, но основния начин по който екипажа бива регулиран и известяван за такава зона е чрез GPS системата за сигурност която обикновено дава сигнали на екипажи при проблеми на трасето.
Виртуалния шикан бе тестван за пръв път на рали „Рома ди Капитале“ през миналата година, а през този уикенд прави дебюта си в WRC по време на шейкдауна на рали „Латвия“.
„Не мисля, че начина по който е замислено от ФИА работи добре. Според мен трябва да бъде организирано по-друг начин. Начина по който е замислено в момента ни налага да не гледаме трасето, а да наблюдаваме екрани в колата. Това е нещо което определено не трябва да работи така.
„С оглед безопасността на екипажа не мисля, че е добра идея с висока скорост да ти се налага да не гледаш случващото се по трасето, а някакви екрани“, обясни своето виждане От Танак.
Себастиен Ожие от своя страна заяви, че неговото притеснение е във връзката на самата система.
„Трябва да сме сигурни, че това ще работи перфектно. Би трябвало връзката на системата да е постоянно добра и да не се налага на екипаж да изгуби време поради забавяне на сигнала. От към безопасност смятам, че не е добра идея факта, че ти се налага да не гледаш пътя“, коментира Себастиен Ожие.
Адриен Формо вижда смисъла във виртуални шикан, но и той смята, че трябва да се обмисли по-добре неговото изпълнение.
„Интересно е понеже трябва да се състезаваш със скорост по-ниска от 60 километра в час – коментира пилотът на M-Sport Ford. – Ако не го спазиш ще получиш по две наказателни секунди за всеки надвишен километър в час с който си над ограничението. Това определено е сериозно наказание.
„Представете си, че карам с 69 километра в час аз ще получа 18 секунди наказание, а това е много. Интересно бе да го тествам, но трябва да се оптимизира за да работи добре за в бъдеще.“
Американското издание DirtiFish публикува отговор на делегата по сигурността на ФИА Николас Клингер относно коментарите на някой от пилотите по темата.
„Ние използваме системата им за проследяване. Те използват SAS системата. Ако не виждат, екрана това означава, че те няма да видят например ако има червен флаг по трасето, което е задължително да бъде видяно – обяснява Клингер. – Ако проблема е видимостта то това е проблем в инсталацията на техния автомобил. Стандартно екипажите трябва да имат лесна видимост към екрана на системата, която се използва от години.
„Във Финландия, където ще използваме шикана за пръв път в специален етап, ще има разположени специални арки по трасето на 200 и 100 метра, като ще имат възможност да се подготвят да спрат, както и яснота от къде могат да започнат да увеличават скорост отново.“
Според Николас Клингер не пилота, а навигатора може да следи системата за това кога трябва да започне виртуалния шикан.
„Имаш някой който стои до теб, който няма какво да прави по време на правите. Навигатора може спокойно да наблюдава екрана за да може пилота да не вдига поглед от пътя“, допълни Клингер.
Доклад за правописна грешка
Следният текст ще бъде изпратен до нашите редактори: