Рали Сафари под въпрос, WRC отборите вероятно няма да поемат към Африка

Рали „Сафари“ също се очаква да влезе в графата „отложено“ или „отменено“ до края на настоящата седмица, но дори това решение да не бъде взето от отборите са заявили пред английският журналист Дейвид Еванс, че не възнамеряват да пътуват до Африка през юли.

Организаторите на кенийската надпревара са в преговори с ФИА, промоутъра на WRC и отборите с оглед настоящата ситуация с пандемията породена от COVID-19. Според изсточниците на английският журналист все още предстоят още срещи, но отборите са готови да вземат свои собствени решения.

Освен това отборите не са никак доволни от това, че още няма официално решение – още повече, че те са инвестирали в подготовката на специални състезателни автомобили само и единствено за това състезание.

„Нашата информация е, че отборите са на изчакване до момента поради настоящата ситуация – коментира Ив Матон, директор на рали дисциплината във ФИА. –  Въпреки това, ние правим мониторинг на ситуацията през всяка седмица с тях и промоутъра и най-вече дискутираме рали Сафари.“

Според шефът на отбора на Хюндай Андреа Адамо е много малък интереса на отборите към настоящите дати 16-19 юли.

andrea adamo андреа адамо

„Не знам дали само този проблем може да се отрази на рали „Сафари“ – допълва Адамо. – Не съм наясно каква е ситуацията там. Трябва да сме реалисти и е нужно да се грижа за моите хора. Ние сме сигурни, че през юли няма да се чувстваме удобно да изпратим 90 души в Кения на рали. Към този момент не съм.“

Дори и след като до състезанието има цели три месеца, Адамо смята, че е прекалено рисковано да се ангажира с рали „Сафари“.

„Дори и промотъра да каже, че ще се ходи, ние няма да го направим – разкрива друг източник на отбора на Хюндай. – При разговори със застрахователни компании за пътуване до Кения, те ни питат дали не се шегуваме с тях!“

По темата с автомобилите и специалните елементи за рали „Сафари“ техническият директор на Тойота Том Фаулър, смята че екипът му работи по коил които няма да се използват.

„Не разбирам, защо още няма решение – коментира Фаулър. – В момента ние планираме работата си по изграждането на тези коли. Това е рали „Сафари“, изключително тежко и различно предизвикателство, нещо с което не сме се сблъсквали до сега.

Ние вече произвеждаме новите компоненти и планираме слгобяването им, което ни коства време и пари.

„Също така са вложени услията на хора, които се опитват да спазват изискванията на страните в които живеят работейки от домовете си. Именно, затова ми минава през мислите, че правим коли които няма никога да бъдат използвани.“

Ако сте открили правописна грешка молим да ни уведомите, като маркирате текста и натиснете Ctrl+Enter.

Последни новини

Обратното броене започва: рали Пампорово 2026 стартира след две седмици

Остават по-малко от две седмици до старта на едно от най-очакваните събития в българския автомобилен спорт и региона на Родопите. На 4 и 5 юли курортен комплекс „Пампорово“ отново ще бъде домакин на кръг от Националния рали шампионат на България, а петото издание на рали „Пампорово“ обещава зрелищна битка по емблематичните пътища в региона на Пампорово, Смолян и Чепеларе. […]

Подготовката за рали Пампорово 2026 навлиза във финалната си фаза

Организационният екип на рали „Пампорово“ продължава активната подготовка за петото издание на надпреварата, която ще се проведе на 4 и 5 юли и ще бъде втори кръг от националния рали шампионат на България. […]

Мартин Сурилов и Ханко Хинков спечелиха Рали Дряново 2026

Мартин Сурилов и Ханко Хинков са победителите в рали „Дряново“ 2026. Екипажът на Астра Рейсинг със Citroen C3 Rally2 доминира през целия уикенд и след шест спечелени от шест възможни специални етапа заслужено триумфира в надпреварата с общо време от 45:05.9 минути. […]

Доклад за правописна грешка

Следният текст ще бъде изпратен до нашите редактори: