От доста време се каним да създадем подобна рубрика в нашата страница, а какво по-добро място от новата ни секция „Рали Легенди“. Идеята зад нея е просто да припомним на феновете за интересни моменти и събития от историята.
В първият ни пост ще поместим един доста интересен материал на едно испанско издание хвърлящо поглед върху един от най-доминиращите автомобили в историята на световния рали шампионат. А именно Фолксваген Поло R WRC.
Проектът на немския производител на автомобили Фоксваген, стартира малко след като официално обявиха своето излизане от рали „Дакар“. Надпревара в която те доминираха напълно със своя Touareg.
Точно в този период от ФИА обявиха и новите правила за WRC преминавайки от 2.0 кубикови двигатели на 1.6 кубикови мотори и шасита от сегмент B, позволявайки на Волсфбург да избере Поло за своят бъдещ проект.
Подготовка и първи километри
Първите тестови километри на тогава бъдещата рали бегачка са завъртяни от не кой да е, а от самия Карло Сайнц, който е известен в рали средите, като един от най-добрите пилоти за развиване на автомобили. Ключова фигура в разработването бе и заводският тестов пилот на Фолксваген Диетер Депинг. Сайц бе човекът, който подкара пръв Поло R WRC по рали етапи под формата на форлойфер на рали „Легенд“ в Сан Марино.
Прибавяйки и изключително стикованият и успешен екип от инженери и механици водени от Йост Капито, бе просто въпрос на време да се създаде нещо уникално.
Докато техните бъдещи конкуренти M-Sport, Citroen Racing и завърналите се с Mini Prodrive се борят по отсечките, от Фолксваген прекарваха дни, часове и стотици километри в подготовката на новата кола заедно със Сайнц и Депинг зад волана.
Именно Карлос Сайнц бе човекът натоварен със задачата да вербува тогавашният пилот на Ситроен Себастиен Ожие. По това време младият французин се опитваше да избяга от сянката на легендарният Себастиен Льоб показвайки своите качества и готовност да оглави отбор на нивото на Фолксваген.
След множество разговори и личната препоръка на Сайнц, че проектът си заслужава, Ожие се съгласява. Това обаче поставя французина в една доста неочаквана за всички ситуация. А именно, че през един цял сезон той ще трябва да кара в световния рали шампионат зад волана на Fabia S2000 редом до Андреас Микелсен в по-ниската дивизия.
Ожие успява да изтърпи това „наказание“ и през следващият сезон е готов да атакува Льоб в „задният му двор“ а именно рали „Монте-Карло“.
Точно тогава обаче Льоб започна да мисли в друга посока забавяйки с една предавка скоростта на своята кариера, след цели девет световни титли той стартира в пръвият си непълен сезон в WRC.
Обнаждеждаващ дебют, в очакване на една нова ера
Когато един автомобил е добър в рали дисциплината това се вижда още от първите му състезателни километри. Именно това се случи и с тази кола. Още в първото рали за сезона, рали „Монте-Карло“, Себастиен Ожие се включи в голямата битка срещу великанът Льоб.
Въпреки загубата си от почти една минута в началото на надпреварата, Ожие завършва на втора позиция зад Льоб и пред имена, като Дани Сордо, Мико Хирвонен и Бриян Буфие.
Не закъсняват и първите победи, като след Монте Ожие записа три пореди победи в Швеция, Мексико и Португалия. Едни от най-тежките и разнородни ралита в шампионата. До края на сезона французина записва общо девет победи, събирайки достатъчно на брой точки за да спечели своята първа световна титла при пилотите през 2013г.
Благодарение на усилията и на Яри-Мати Латвала, дуото извоюва и титлата при конструкторите в едва първият сезон на Фолксваген в шампионата. През този период правилата за битката при конструкторите позволяваха само два екипажа да се борят за точките и да бъдат в един отбор, като поради тази причина Андреас Микелсен се състезаваше от името на Volkswagen Motorsport II.
Два неповторими сезона
През 2014 и 2015 години от Фолксваген, не само разполагаха с най-добрият пилот, но и с най-добрата кола, както и отбор работещ на изключително високо ниво. Ожие продъли със своя смазващ стил да печели състезанията в Монте-Карло, Мексико, Португалия, Сардиния, Полша, Австралия, Каталуния и Уелс взимайки за втори пореден път световната титла. Неговите съотборници Яри-Мати Латвала и Андреас Микелсен завършиха на второ и трето място в шампионато.
2015-та бе годината с най-сериозна доминация на Ожие. През този сезон от Фолксваген подготвиха един още по-добър автомобил, който вече носеше различна разцветка от обичайната. Роденият в Гап французин отново задаваше темпото в Монте-Карло, Швеция и Мексико. В Аржентина обаче бяхме свидетели на първият и единствен проблем в автомобила на немският тим, като Ожие и Латвала трябваше да отпаднат от надпреварата поради технически проблеми.
Бързото прегрупиране и скоростта на Ожие, му донесоха титлата един кръг преди края на сезон в рали „Каталуниа“. Едно състезание, което французина надали ще забрави. Именно там в пауър етапа, той направи една неочаквана за всички грешки, забивайки автомобилът си в мантинелата. Тази грешка ще остане в историята на шампионата и с първата победа на Андреас Микелсен в WRC.
Сезон 2016 и поглед към бъдещето
По вече традиционен начи стартира сезона за Фолксваген. Ожие отново печели в Монте-Карло, Швеция и записвайки място на подиума в следващите четири кръга от шампионата. През сезон 2016 бе повече от обичайна появата на клипове от тестовете на Polo R WRC и бъдещата машина Polo GTI WRC 2017.
Новата бегачка по традиция разчиташе на изключително опитни пилоти за своето развитие. Маркус Грьонхолм, Ожие, Латвала, Микелсен и Депинг обиколиха буквално цялото кълбо за да изтестват и подготвят колата за новата ера.
Ожие и тимът воден вече от Свен Смийтс за пореден път триумфира взимайки титлата при пилоти и отбори.
Дизейлгейт и края на една ера
Сезон 2016 ще остане в историята и като последният за Фолксваген в WRC, като официален отбор. Причината… Дизейлгет. Скандалът повече от очаквано принуди фолксваген групата да ореже и преосмисли доста значително своите спорти програми слагайки ръка и върху програмата в WRC. Така след рали „Австралия“ и два месеца преди старта на новият сезон и новата генерация WRC автомобили, дойде шокиращата новина за излизането на Фолкваген от световния рали шампионат. Така, новата кола на немците остана в историята без да види бял свят и с хиляди тестови километри зад гърбът си.
Имаше множество идеи и частни отбори искащи да закупят автомобила или да го наемат, но без участието на Фолксваген в хомологирането му нямаше как проекта да получи зелена светлина. И така, лишени от възможността да видим една бъдеща легенда по трасетата, рали спорта загуби една истинска икона в лицето на Фолксваген.
Възкресение
След множество уговорки и различни предложения валящи към Фолксваген за новата им кола, в крайна сметка тя видя бял свят в света на моторните спортове. Благодарение на усилията на шведът Йохан Кристоферсон и на самият Петер Солберг от Волсфбург бяха уговорени да предоставят две шасита за техните програми в световния рали крос шампионат създавайки един „полу“ официален отбор в шампионата. Така се роди и Volkswagen Polo GTI WRX, един автомобил който отново унищожи конкуренцията и записа поредната история с цели две последователни титли при отборите за PSRX Volkswagen Sweden и две титли при пилотите за изключително талантливият Йохан Кристоферсон. За съжаление и тази програма приключи, но поради смяна на фокуса на спортните програми на Фолксваген, залагайки на електрически проекти и бъдещите продажби на състезателни автомобили за частни отбори.
Spelling error report
The following text will be sent to our editors: