Карлос Сайнц: Audi взеха смели решения относно новата кола за Dakar 2023

В навечерието на рали „Дакар“ 2023 от Audi Motorsport показаха в Мадрид своята обновена версия на своя електрически (клас T1U) автомобил.

RS Q e-tron E2 е еволюция на тазгодишната кола с която Сайнц записа името си, като първия пилот взел етапна победа в рали „Дакар“ с електрически автомобил заедно с навигатора си Лукас Круз.

Това което са направили от Audi със своя автомобил е да променят неговата аеродинамика. Най-голямата промяна обаче, е че немските инженери са успели да намалят теглото му с цели 90 килограма. За съжаление обаче, странните правила около теглото на електрическите автомобили спрямо задвижваните от конвенционални двигатели принуждава Сайнц и компания да носят допълнителен баласт.

Audi са много смели. Не знам с какъв кураж са подготвили този автомобил за толкова сложно състезание, като „Дакар“, но определено го оценяваме. Тук не говорим за пистови надпревари, а за „Дакар“. Хибридните и електрически технологии са достатъчно сложни за нормални механици, а за състезание от този тип и ранг нещата отиват към научната фантастика.

Коментира Карло Сайнц по-време на събитието. Испанеца също така разкритикува организаторите и самите ASO, относно допълнително тегло което се изисква да има неговия RS Q e-tron E2. Според новите технически изисквания всички електрически и хибридни автомобили участващи в клас T1U им се увеличава минималното разрешено тегло от 2000 килограма на 2100 килограма. Междувременно при задвижваните от двигатели с вътрешно горене автомобили, които доминират в T1+ категорията и се борят с T1U автомобилите в генералното общо класиране, остават с минимално тегло от 2000 килограма.

Говори се, че Audi искат да имат предимство, но аз реално искам еднакви правила. Не може така лесно да се добавя още тегло към автомобила, въпреки че не си заслужава да се оплакваме, след като винаги е било трудно да се балансират адекватно изискванията към автомобилите.

Колата е копи-пейст, в добрия смисъл на думите, спрямо миналата версия. Голямата разлика обаче е загубата на 90-те килограма, но поради изискванията ни се налага да прибавим допълнителни 100 килограма, защото към момента ние сме единствените с подобен тип автомобил. През миналата година всички бяхме с идентични килограми и с идентична мощност и дължина на амортисьорите. От тази ние получаваме 100 допълнителни килограма, което чисто технически нямаше как ние да ги предвидим. За това е трудно да разберем, как тези изисквания се измислят за кола толкова сложна като тази.

Говорим за автомобил, който е изключително сложен с четири двигателя, огромен брой сензори и част с голямо електрическо напрежение, която ако се повреди не трябва да си дори близо до колата, а пък камоли да я докоснеш. Разполага с няколко централни диференциала, няма никаква директа връзка между предната и задната ос. Единият от диференциалите е виртуален. Всичко това ни дава много ограничени възможности за модифициране. Свършената работа по този автомобил е едно брутално технологично предизвикателство, което го прави изключително специален.

Ако сте открили правописна грешка молим да ни уведомите, като маркирате текста и натиснете Ctrl+Enter.

Последни новини

World RX Start

ФИА поема управлението на Световния и Европейския рали крос шампионати

С началото на 2025 година, феновете на моторните спортове по света ще станат свидетели на нова ера в Световния и Европейския рали крос шампионати, след като Международната автомобилна федерация (ФИА) обяви, че поема управлението и операциите на тези серии. […]

СБА придоби правата върху марката рали Стари столици

Съюзът на българските автомобилисти (СБА) вече официално притежава търговската марка на емблематичното рали „Стари столици“, което дава възможност на организацията да поеме изцяло управлението и организацията на популярното автомобилно състезание в Шумен. Това право ще бъде в сила до 30 декември 2029 г., според решението на Патентното ведомство. […]

Снимка: Община Самоков

Започна изграждането на нова писта за моторни спортове в Самоков

Вчера бе направена първата копка на нова писта за моторни спортове в района на Самоков, която се очаква да бъде завършена до края на годината. Проектът, носещ името „Лара“, е частна инициатива, подкрепена от „ГБС Енерджи Сълюшънс“, компания, свързана с Управителния съвет на Българската федерация по мотоциклетизъм. Председател на управителния съвет на ГБС е инж. Калин Пешов. […]

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: