Новият сезон в Европейския рали шампионат (ERC) започна с обещаващо темпо и неочаквани предизвикателства, а пилотът Николай Грязин даде сериозна заявка за доминация, като спечели квалификационния етап на рали „Сиера Морена“ в Испания. Състезанието, базирано в красивия град Кордоба, маркира старта на ERC 2025 и постави висока летва още от първия ден.
Нови правила – ново напрежение
От този сезон, организаторите на ERC въведоха нова дължина за квалификационния етап – минимум шест километра, за да се придаде по-голяма тежест на представянето още в началото на състезателния уикенд. Така пилотите вече не могат просто да „отметнат“ квалификацията – от нея зависи редът на стартиране в първия ден, което може да има ключово значение при променящи се условия по отсечките.
Грязин, който тази година се състезава за новия отбор J2X Rally Team в ERC, премина трасето от 6.16 километра с време 3:12.4 минути зад волана на Škoda Fabia RS Rally2. Така той се изкачи начело в класирането, въпреки непредвидимите условия – лек дъжд, променлива сцепляемост и сложен избор на гуми.
„Беше лудо и никак не беше лесно. Карах добре, но не можахме да използваме гумите, които искахме, защото трябва да мислим за цялото състезание, а не само за квалификацията. Все пак съм доволен и сега мога да си поема дъх до първия етап,“ сподели Грязин след финала.
Гуми под въпрос: меко, средно или твърдо?
Една от най-интересните теми в деня беше изборът на гуми. С ограничен брой на меките и средните смеси за цялото състезание, пилотите трябваше да решат дали да рискуват и да ги използват още сега – в квалификацията – или да се запазят за решаващите етапи през уикенда. Грязин избра смесена конфигурация – комбинация от меки и средни гуми на Michelin, което очевидно даде резултат.
На второ място, само на 0.2 секунди, завърши Джон Армстронг с Ford Fiesta Rally2 от отбора на M-Sport, използвайки средни гуми на Pirelli. Трети остана Мико Марчик, също със Škoda и Michelin.
Плътна конкуренция и нови имена в битката
Пепе Лопес, който вече е печелил рали „Сиера Морена“, се нареди четвърти, следван от новия пилот на Hyundai Джеймс Уилямс и опитния Стефан Лефевр, който също кара Hyundai, но под шапката на Lifelive Motorsport и с гуми MRF. Лефевр призна, че адаптацията към новите настройки и гумите не е лесна:
„Не беше зле, но сутринта имахме проблеми с турбопровода. Натискахме здраво, но все още сме далеч от това да разберем напълно колата и гумите. Все едно започваме от нулата.“
Йос Верстапен с впечатляващ дебют
Истинската изненада дойде от Йос Верстапен – бивш пилот от Формула 1 и баща на световния шампион във F1 Макс Верстапен. Холандецът направи своето официално ERC дебютиране и го направи с впечатляващо представяне – седмо място в общото класиране, и първо място в новия Master ERC шампионат, който е насочен към по-опитните състезатели.
„Беше много трудно. Имаше доста сечене и мръсотия по пътя. Това всъщност беше първото ми пълноценно минаване, защото по време на шейкдауна имахме проблем със сервоуправлението. Много съм доволен от резултата.“
След него в класирането се наредиха Роберт Вирвес, който беше най-бързият пилот с гуми Hankook, както и добре познатите Мадс Остберг и Хосе Суарес, които затвориха топ 10.
Шампионът от Junior ERC Миле Йохансон също впечатли с фокусирано и стабилно каране, което му отреди място близо до първите десет.
Обрати и трудности още преди истинския старт
Не всичко мина гладко за всички. Андреа Мабелини, който катастрофира по време на свободната тренировка, успя да се върне в играта след отлична работа на механиците си и завърши 14-ти. Веднага след него се нареди унгарецът Норберт Херциг с Toyota GR Yaris Rally2.
Чехът Доминик Стритески не извади същия късмет – спука предна дясна гума след удар в скала, скрита в завой, и завърши чак 27-ми. Филип Алън също имаше проблеми, след като повреди предното ляво колело на своята Škoda.
Какво предстои?
Първите 15 пилота от квалификацията получават привилегията да избират реда си на стартиране за първия ден от същинското състезание, което може да се окаже решаващо при предстоящите променливи условия по трасетата в Кордоба.
Денят завършва с градския суперспециален етап, дълъг 1.5 километра, който преминава през улиците на историческия център на Кордоба – истинско шоу както за феновете.
Spelling error report
The following text will be sent to our editors: