Група Б автомобилите на соца: Лада Самара EVA S-Proto

Съществуването на група „Б“ в рали спорта беше кратко, брутално и запомнящо се. Изключителното развитие на турбо технологията и задвижването на четирите колела направи тези автомобили единствени по рода си. За кратък период, рали спорт успя да засенчи дори Формула 1 сред феновете на моторните спортове.

Тази популярност, разбира се, привлече различни производители като Audi, Lancia и Peugeot, за които можете да прочетете в нашата секция „Рали легенди“. Ако група „Б“ не беше премахната толкова бързо, днес може би щяхме да бъдем още по-запознати с автомобили, идващи от СССР. Такъв производител бива и добре познатата у нас Лада, които са работили по своя проект за група „Б“ наречен Самара EVA.

Историята на този автомобил започва през 1984 година в Естония и тогавашната столица моторните спортове в СССР – Талин. Според различни издания, работници в завод за камиони един ден разчистили един от складовете си, който бива предназначен за създаването на състезателен автомобил. Кодовото име на този проект е „Лада Турбо“. Разбира се, състезателният автомобил бива силует на Лада Самара (ВАЗ – 2108), като единственото общо между тях са вратите, фаровете и предното стъкло.

Самото шаси е направено от тръби, а върху него е създадена олекотена каросерия. Друга важна разлика с Лада Самара e и задвижването. Стандартният автомобил разполага с предно задвижване, докато Лада Турбо е със задно предаване и средно разположен двигател, чиято позиция е с цел подобряването на баланса на автомобила.

Двигателят на Лада Турбо бива сериозно модифицирана версия на стандартния за ВАЗ 2106 1600 см3 с четири цилиндъра, който бива „борднат“ до почти 1900 см3. Той е разполагал с двукамерна глава с 16 клапана, за разлика от стандартната еднокамерна с 8 клапана.

Най-голямата разлика обаче е, че Лада Турбо разполага с турбокомпресор, интеркулер и електронно впръскване – технологии нетипични за автомобилостроенето през този период в СССР. С тези модификации малкият мотор достига 300 конски сили и 382 Нм въртящ момент. Тук може да се каже, че реално тази мощност е „смешна“ в сравнение с чудовищата на Peugeot и Audi, които имат двойно повече мощност, но определено това, което постигат инженерите от Талин, бива изключително напредничаво.

През 1986 година официалните представители на СССР научават за този проект и са впечатлени от постигнатото. Толкова са впечатлени, че се създава финансирана от държавата спортна програма. Проектът за Лада Турбо бива поет от латвиеца Стасис Брундза, който по-късно създава и легендарната Lada 2105 VFTS.

Стасис Брундза до своя навигатор седнал на капака на първото поколение на легендарната Лада VFTS

Новосъздадената програма се премества във Вилнюс, а автомобилът получава името Самара EVA, като „EVA“, което идва от „Experimental Vilnius Auto-plant“.

За да отговаря на изискванията на ФИСА, които по онова време задължават производителя на автомобилът да има улична версия с произведени минимум 200 броя. Разбира се от Лада започват производство веднага.

За съжаление, обаче, то бива спряно преждевременно, и в днешни дни няма яснота колко точно улични автомобили са били произведени с името EVA. Причината за това внезапно спиране на проекта идва от новината, че ФИСА решава да приключи с група „Б“ поради множеството фатални инциденти през годините.

Въпреки края на група „Б“, самата концепция на Самара EVA определено по никакъв начин не би могла да притесни големите играчи в тази категория, най-вече поради това, че тя е със задвижване само на задните колела и с почти два пъти по-малко мощност.

По-късно става ясно, че бива разработен и втори подобен автомобил с името Самара S-Proto за група S, но неговата спортна кариера се ограничава само на едно пробно каране в рали „Финландия“ извън класирането през 1987 година.

Онборд от рали „Финландия“ 1987 с Лада EVA S-Proto

Към днешна дата се говори, че и двата автомобила се намират в личната колекция на Стасис Брундза.

Ако сте открили правописна грешка молим да ни уведомите, като маркирате текста и натиснете Ctrl+Enter.

Последни новини

Сами Паяри предизвика полемика с решението си да се раздели с навигаторката Ени Малконен

Световният рали шампион в WRC2 Сами Паяри предизвика разгорещени дискусии в рали общността, след като обяви, че през 2025 година ще прекрати партньорството си с навигаторката Ени Малконен. […]

M-Sport се готви за създаде Puma Rally2

Отборът на M-Sport е готов да направи значителна промяна, като разработи нов състезателен автомобил Ford Puma Rally2. Тази стъпка обаче зависи от въвеждането на нови регулации от страна на ФИА, които да позволят използването на пространствена клетка (spaceframe) в клас Rally2 на световния рали шампионат. […]

Доклад за правописна грешка

Следният текст ще бъде изпратен до нашите редактори: